بهترین مکمل های غذایی برای کودکان

مکمل های ضروری و مورد نیاز برای کودکان را بشناسید

مکمل های غذایی کودکان

مکمل های غذایی کودکان
این روزها بازار تبلیغ و مصرف مکمل های غذایی حسابی داغ است و این موضوع نه فقط بین سالمندان و آدم بزرگ ها بلکه در دنیای کودکان هم راه خودش را باز کرده است.
کودکان نیز مانند هر شخص دیگری در هر سنی نیازمند به ویتامین ها و همچنین مواد غذایی هستند. بهتر است که تغذیه ی کودک تا حدی کامل باشد که نیازی به استفاده از مکمل های غذایی نداشته باشد. اما در صورت نیاز چه مکمل هایی به کودک بدهیم؟
شما هم با وجود انواع شربت ها و قطره های تقویتی کودکان موجود در بازار، گیج شده اید؟ به کمک تغذیه مناسب و کافی و البته با استفاده از برخی از مکمل ها می توانید مطمئن باشید کودک سالمی دارید. مینادکس، سانستول، کیدی کر، میم، پدیاویت، زینک پلاس، ب کمپلکس و برای مادران ایرانی نام هایی آشنا و برای بچه های ایرانی طعم هایی آشنا هستند. خب، بعضی از والدین با خودشان فکر می کنند هر چه بیشتر از این مکمل ها به کودک شان بدهند، فرزندشان زودتر رشد می کند و قوی تر و باهوش تر می شود بنابر این حاضرند هزینه های بالایی را بپردازند و برای کودک شان مکمل تهیه کنند. اما آیا این کار صحیح است؟ آیا بچه های سالم به مکمل نیاز دارند؟ آیا مصرف مکمل راه و رسم خاصی دارد؟ اصلا کودکی که مکمل مصرف می کند باید تحت نظر پزشک باشد؟
شاید این پرسش برای شما هم پیش آمده باشد که اگر بخواهیم به فرزندمان مکمل ندهیم، چکار باید بکنیم که رسیدن همه مواد مورد نیاز به بدن کودک تضمین شود؟ پاسخ این جاست که اصولا اگر به موقع و با رعایت اصول غذای کودک را شروع کنیدو غذاهای متنوع و تازه تهیه شده را به کودک بدهید و سعی کنید کودک را ازانواع گروه های غذایی بهره مند کنید، می توانید اطمینان داشته باشید که نیازهای ویتامینی و مواد معدنی کودک تامین می شود.

برخی از مواد غذایی که می توان به عنوان مکمل های غذایی از آن ها استفاده کرد به شرح زیر است:

مواد غذایی غنی سرشار از ویتامین

مکمل های غذایی کودکان
ویتامین A جگر انواع ماهی ها از جمله قزل آلا، قباد، روغن کبد ماهی، کره، زرده تخم مرغ، هویج و سبزی هایی مانند اسفناج، کلم، کاهو، کدو زردرنگ، طالبی زردرنگ، زردآلو، انبه، منبع ویتامین A هستند.
ویتامین C یک آنتی اکسیدان حیاتی محلول در آب است و در سنتزکلاژن که برای رشد و ترمیم بافت های سلولی ، رگ های خونی، لثه ها و استخوان ها لازم است نقش اساسی ایفا می کند، زیان های انواع آلودگی های محیطی را خنثی و از بروز عفونت جلوگیری می کند. سیستم ایمنی را تقویت و از لخته شدن غیرعادی و کبودی پیشگیری و رگ های خونی را تقویت می کند.منابع ویتامین C عبارتند از مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، سبزی های دارای برگ سبز، فلفل سبز، بروکلی، گوجه فرنگی، لیموترش، طالبی و توت فرنگی.

ویتامین E یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان هاست پژوهشگران انستیتو ملی ایالات متحده اخیرا دریافته اند که ویتامین E و C احتمالپیری زودرس و مرگ را تا حد زیادی کاهش می دهد. گردو، بادام زمینی، زیتون، جگر، سبزی ها، روغن سویا و آفتابگردان، جوانه گندم و سایر روغن های گیاهی از منابع غنی ویتامین E هستند.
مکمل های غذایی کودکان
روغن زیتون کلسترول بد را کاهش داده و حاوی ویتامین E و سلنیوم بوده و به روغن طول عمر معروف است.
عصاره هسته انگور نیز منبع سرشاری از ویتامین E است. خاصیت آنتی اکسیدان عصاره هسته انگور 50برابر بیشتر از ویتامین E و 20 برابر بیشتر از ویتامین C بوده و با عبور از سد خونی مغز موجب محافظت سلول های مغز و سیستم عصبی می شود.
بسیاری از مادران برای تقویت کودک خود و در واقع تکمیل ویتامین ها و موارد مورد نیاز بدن او به صورت خودسرانه شربت یا قرص های ویتامین به کودک می خورانند. مصرف خودسرانه قرص یا شربت های تقویتی به کودک نابجاست. برای تقویت کودکان و دادن مکمل های غذایی به آنان، صرفا توصیه اطرافیان و تبلیغات برخی داروها کافی نیست بلکه توجه به نیاز هر کودک، سن، وضعیت و مشورت کردن با پزشک در این زمینه امری ضروری است. تقریبا می توان گفت تمامی کودکان تا 2 سالگی و از آن به بعد کودکانی که کمبود تغذیه یا تغذیه نابجا دارند نیاز به مکمل های غذایی و داروهای ویتامینی دارند. بهترین مکمل غذایی، مکملی است که ویتامین ها و مواد لازم برای رشد کودک از جمله روی و آهن را داشته و تشخیص مکمل غذایی مناسب برای هر کودک با توصیه و مشورت پزشک امکان پذیر باشد.

معرفی برخی مکمل های مورد نیاز کودکان برای والدین

سلامت پوست و مو با روی

روی یکی از عناصری است که بعد از آهن فراوان ترین عناصر جزئی در بدن به شمار می رود. این عنصر در فعالیت بیش از 100 آنزیم مختلف به خصوص آنزیم هایی که در سوخت و ساز پروتئین ها و کربوهیدرات ها درگیر هستند، دخالت دارد. میزان مناسب روی در عملکرد سیستم ایمنی، ترمیم زخم ها، تقویت قوه بویایی، بینایی، چشایی، تقسیم طبیعی سلول ها، رشد و تکامل در طول بارداری، کودکی و بلوغ نقش دارد. روی به عنوان یکی از مهم ترین مواد معدنی در سلامت پوست، فرم گرفتن و استحکام ناخن ها و تقویت ساختار مو نقش بسیار مهمی ایفا می کند. روی همچنین در پیشگیری از بیماری های سرماخوردگی و اسهال و استفراغ مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر این ها در موارد بیماری آسم نیز تجویز می شود. این عنصر به صورت زینک سولفات یا گلوکونات معمولا روزی 5 میلی لیتر بعد از غذا تجویز می شود که جذب بهتری دارد.

مکمل های غذایی کودکان

ویتامین های گروه B به رفع خستگی کمک می کنند

ویتامین های گروه B شامل 6 ویتامین مهم در سلامت کودکان هستند که در متابولیسم و افزایش انرژی بدن و رفع خستگی بسیار موثر هستند. از نقش های دیگر این ویتامین ها تشکیل گلبول های قرمز و تقویت سیستم عصبی و حافظه است به طوری که کمبود آن ها در کودکان موجب ضعف اعصاب و اختلال پوست، کاهش تعداد گلبول های قرمز و کم خونی می شود. ترکیبات ب کمپلکس به خصوص اسید فولیک در کم خونی ها موثر است.

مکمل های غذایی کودکان

ویتامین A تقویت کننده بینایی

ویتامین A، ویتامین موثر در تقویت بینایی و تکامل گلبول های سفید و قرمز خون و افزایش کارایی سیستم ایمنی در برابر بیماری ها و همچنین تسهیل انتقال آهن از منابع ذخیره ای به گلبول های قرمز در کودکان است. به طوری که کمبود آن از عوامل اصلی ضعف بینایی و کوری در میان کودکان به شمار می رود. این ویتامین به ویژه برای شبکیه چشم و افزایش قدرت دید بسیار موثر است. همچنین اثر تقویتی در مخاط دارد و برای رشد و نمو کودکان موثر است. مقدار ویتامین A در کودکان باید از بدو تولد معمولا همزمان با قطره ویتامین A و D روزی 25 قطره تجویز شود. از 6 ماهگی به بعد این ویتامین به صورت قطره مولتی ویتامین و 25 قطره تا 2 سالگی مصرف می شود.
مکمل های غذایی کودکان

آهن، فلز حیات بخش

آهن نیز جزو فلزاتی است که برای کودکان بسیار نیاز است. گلبول های سفید خون و هموگلوبین از آهن تهیه شده است و باید وارد بدن شود. معمولا در کودکان از 6 ماهگی به بعد به صورت قطره فروسولفات 15 قطره تجویز می شود. در تجویز قطره آهن باید این مسئله رعایت شود که با شیر یا چای مصرف نشود. از یک سالگی به بعد هم می توان با آبمیوه های مختلف به ویژه آب پرتقال و آب لیمو شیرین که اسیدی هستند این قطره را مصرف کرد تا جذب بهتری داشته باشد.

مکمل های غذایی کودکان

ویتامین C یعنی مقاومت و مصونیت

ویتامین C هم از جمله ویتامین های ضروری برای بدن است چون مقاومت و مصونیت بدن را بالا می برد. در شربت های مولتی ویتامین بین 50 تا 200 میلی گرم از این ویتامین وجود دارد. اگر ویتامین C در مقدار زیاد تجویز شود از طریق ادرار دفع می شود. بدن کودکان قادر به ذخیره این ویتامین نبوده و لازم است تا مقادیر مورد نیاز آن از منابع خارجی تامین شود. ویتامین C در رشد و تقویت بافت های بدن مانند لثه ها و عضلات، بهبود سریع زخم های بدن، افزایش مقاومت بدن کودکان در برابر عفونت ها و بیماری ها و افزایش جذب آهن اهمیت فراوانی دارد.

مکمل های غذایی کودکان

مکمل های پرتوان، برسید به داد این کودک ناتوان!

تغذیه نوزادان حدود 4ماه بعد از تولد تنوع پیدا می کند. این تنوع به این معناست که علاوه بر شیر مواد غذایی دیگر نیز وارد تغذیه کودک می شود. متخصصان عقیده دارند، کودکان باید ویتامین های مورد نیازشان را به وسیله تغذیه ای که دارند به دست آورند اما از آنجا که ممکن است در تغذیه روزانه همه مواد مورد نیاز کودک تامین نشود پزشکان، مولتی ویتامین یا مکمل هایی را به کودکان تجویز می کنند. از آنجا که احتمال دارد والدین به طور دقیق از آنچه مورد نیاز کودکان است مطلع نباشند، دکتر اکبر کوشانفر ضمن توضیح هایی که درباره مکمل های مورد نیاز کودکان ارائه می کنند ما را با برخی قطره ها و مکمل های غذایی موجود و ویژگی های هرکدام از آن ها آشنا می کند.

سوزین زینک سولفات

مکمل های غذایی کودکان
محتویات:این قطره حاوی 5 میلی گرم فلز روی در هر 5 میلی لیتر یا یک پیمانه است.
توصیف:این شربت با بو و طعم بسیار خوب و دلپذیر عرضه می شود. کنترل بو و طعم فلز روی در این فرآورده و همچنین کنترل PH محصول به شکلی طراحی شده که در کودک هیچ گونه احساس ناخوشایند ایجاد نمی کند.

مقدار مصرف:به عنوان مکمل غذایی روزانه یک پیمانه (5 میلی گرم) مصرف می شود.

موارد هشدار:در صورتی که کودک دچار کمبود مس باشد، مصرف روی ممکن است کمبود مس را تشدید یا سطح سرمی آن را کاهش دهد.

WELLKID

مکمل های غذایی کودکان

محتویات:این مولتی ویتامین های جویدنی محتوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا3 هستند.

توصیف:این قرص به تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز روزانه کودکان 4 تا 12 ساله کمک می کند و باعث تقویت سیستم ایمنی و رشد ذهنی و جسمی آن ها می شود. ضمن آن که برای کودکان بیش فعال نیز بسیار مفید است.

مقدار مصرف:کودکان 4 تا 12 ساله روزانه یک عدد قرص جویدنی همراه با غذا بجوند یا طبق دستور پزشک آن را مصرف کنند.

موارد هشدار:مصرف بیش از حد فرآورده های حاوی آهن ممکن است سبب بروز مسمومیت شدید در کودکان زیر 6سال شود و در صورت مصرف بیش از حد به پزشک مراجعه کنید. روزانه بیش از یک عدد قرص مصرف نشود. مصرف این قرص برای کودکان زیر 4سال توصیه نمی شود.

Asmavit

مکمل های غذایی کودکان

محتویات:این مولتی ویتامین ها حاوی ویتامین های E ،12B ،C، فولیک اسید، ال- لایزین، روی، آهن، منیزیوم و سلنیوم است.

توصیف:این مکمل غذایی به تقویت قدرت تنفسی و کاهش شدت علائم ناشی از بیماری ها و عفونت های سیستم تنفسی کمک می کند.

مقدار مصرف:کودکان یک تا 4 سال می توانند یک قاشق چای خوری پر 2 بار در روز استفاده کنند. کودکان بالای 4سال هم می توانند یک قاشق چای خوری پر 3 بار در روز مصرف کنند.

موارد هشدار:قبل از مصرف بطری را تکان دهید. به تاریخ انقضا محصول دقت کنید و بیش از حد مصرف نکنید.

Vita globin

مکمل های غذایی کودکان

محتویات:این مولتی ویتامین حاوی آهن، زینک، کلسیم، ال- لایزین، اسید فولیک، دی- پانتنول، نیاسینامید، ویتامین C، ویتامین ب کمپلکس، منگنز و مس است.

توصیف:مولتی ویتامین ویتاگلوبین فرمولاسیون ویژه به منظور جذب بالای آهن دارد و حاوی عصاره 100 درصد طبیعی پرتقال با طعم و بوی دلپذیر است.

مقدار مصرف:اطفال و کودکان روزانه 5/2میلی لیتر می توانند از این مولتی ویتامین مصرف کنند.

موارد هشدار:هنگام مصرف به تاریخ انقضا آن توجه کرده، از مصرف بیش از حد مجاز خودداری کنید. پس از مصرف در بطری را کاملا بسته، داخل جعبه و در جای خشک و خنک و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

BabyJuice- Drops

مکمل های غذایی کودکان

محتویات:این قطره حاوی ویتامین های C ،E ،3B ،2B ،1B ،6B ،A، اسید فولیک و 3D است.

توصیف:این قطره با دارا بودن ویتامین های مختلف در افزایش قدرت سیستم ایمنی، بالا بردن کیفیت عملکرد سیستم عصبی، تقویت سیستم عصبی و گردش خون و همچنین تقویت بینایی و تکامل سلول های خونی در کودکان موثر است.

مقدار مصرف:کودکان زیر یک سال روزانه یک میلی لیتر بعد از غذا و کودکان بالای یک سال روزانه 2 میلی لیتر بعد از غذا باید مصرف کنند.

موارد هشدار:به تاریخ انقضا محصول توجه کنید.

AquaMarine

مکمل های غذایی کودکان

محتویات:این مولتی ویتامین حاوی روغن ماهی، اسیدهای چرب ضروری امگا3، همراه با ویتامین های D ،E است.

توصیف:این مکمل به سلامت دستگاه قلبی- عروقی، مفاصل و استخوان ها، قدرت حافظه و عملکرد مغز و تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

مقدار مصرف:کودکان 5 تا 12سال می توانند روزانه 5 میلی لیتر (یک قاشق چای خوری) از این شربت را مصرف کنند.

موارد هشدار:افرادی که به محصولات دریایی حساسیت دارند قبل از مصرف باید با پزشک مشورت کنند. مصرف بیش از حد روغن ماهی با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می تواند سبب افزایش خطر خونریزی شود.

SEVEN SEAS

مکمل های غذایی کودکان

محتویات:شربت پرتقالی، روغن کبد ماهی حاوی امگا3 و ویتامین های 6B ،C ،E ،D و A است.

توصیف:این شربت برای سلامت مغز، تمرکز و حافظه بسیار مفید است، همچنین به استحکام استخوان ها و دندان ها کمک می کند.

مقدار مصرف:کودکان 5 تا 15 سال می توانند 2 قاشق مربا خوری در روز استفاده کنند.

موارد هشدار:قبل از مصرف در جهت عمودی خوب تکان دهید. از افزایش دوز توصیه شده خودداری کنید. دور از دسترس اطفال در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

Multi- Sanostol

مکمل های غذایی کودکان

محتویات:این شربت قدیمی حاوی 9 ویتامین و کلسیم است.

توصیف:این شربت بدون تجویز پزشک می تواند 3 ماه مورد استفاده قرار گیرد.

مقدار مصرف:کودکان یک تا 5 سال 5 میلی لیتر 2 بار در روز و کودکان 6 سال به بالا 10 میلی لیتر 2 بار در روز می توانند از این شربت استفاده کنند.

موارد هشدار:برای کودکان دیابتی توصیه نمی شود.

Zinc plus juice

مکمل های غذایی کودکان

محتویات:این شربت حاوی ویتامین های 2B ،6B ،C ،1B ،21B، فولیک اسید، بیوتن، نیاسین و پانتوتنیک اسید است.

توصیف:این شربت به حفظ سلامت پوست، مو، ناخن و تقویت رشد ذهنی و جسمی در سنین رشد و افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

مقدار مصرف:کودکان یک تا 7 سال می توانند روزانه یک قاشق مربا خوری (5میلی لیتر) استفاده کنند. کودکان 7 تا 13 سال هم می توانند یک قاشق مربا خوری 2 بار در روز مصرف کنند. افراد بالای 13 سال نیز یک قاشق مرباخوری 3 بار در روز می توانند استفاده کنند.

موارد هشدار:دور از دسترس اطفال، دور از نور و در جای خنک نگهداری کنید. پس از باز کردن در بطری حتما داخل یخچال نگهداری شود. قبل از مصرف، بطری را به خوبی تکان دهید.دیدگاهتان را بنویسید

چهار × چهار =